MENU
 
Wszystkie kategorie IO Tarczyca PCOS Poporodowe Zapalenie Tarczycy Lifestyle

Witamina D a Hashimoto

Gdyby zapytać w aptece kilku pacjentów pod rząd po co i właściwie czemu trzeba suplementować witaminę D to zdecydowana większość umie odpowiedzieć nawet w szczegółach. Świadomość na temat suplementacji akurat tej witaminy jest co raz większa. Umiemy odróżnić profilaktykę od konieczności wdrożenia leczenia niedoborów. Wiem jak ogromne spustoszenie może ciągnąć za sobą jej niedobór.

Ale czy tak samo jest w przypadku osób z chorobami tarczycy? Czy dla chorych na Hashimoto ma ona jakieś specjalne znaczenie? No właśnie w tym wpisie mam zamiar wyczerpać ten temat.

Czym właściwie jest witamina D?

Witamina D jest właściwie prohormonem, a jej aktywną postacią jest tak naprawdę kalcytriol (1,25-dihydroksykalcyferol). Ze względu na swoje działanie należy on do rodziny hormonów będących czynnikami transkrypcyjnymi genów białek docelowych. Za działanie biologiczne kalcytriolu odpowiada wewnątrzkomórkowy, swoisty dla niego receptor witaminy D – tzw. VDR (Vitamin D Receptor). Ta informacja jest o tyle ważna, że właśnie wszechobecności receptorów dla witaminy D przypisuje się tak kompleksowe – plejotropowe działanie.

D3 czy D2?

Istnieją dwie formy witaminy D – witamina D3 (cholekalcyferol) i witamina D2 (ergokalcyferol). Czym się różnią? Źródłem! Ten pierwszy syntetyzowany jest głównie w skórze po ekspozycji na promieniowanie UVB, możemy go również pozyskać z diety (m.in. z tłustych ryb). Ergokalcyferol wytwarzany jest z kolei przez rośliny i grzyby. Do meritum.

Czy choroba Hashimoto ma coś wspólnego z niedoborem witamin D?

Tak naprawdę zależność Hashimoto a niedobór witamin D przypomina trochę błędne koło. Sama choroba predysponuje do niedoborów, a niedobory będą zaostrzać przebieg choroby. Rola witaminy D3 w powstaniu a także przebiegu choroby Hashimoto jest jednym z najlepiej udokumentowanych działań. Jak już wspomniałam solidnie naukowo udowodniona jest predyspozycja do większych niedoborów witaminy D u pacjentów z chorobą Hashimoto.

Co więcej niedobór witaminy D może również:
nasilać proces autoimmunizacji tarczycy
powodować wzrost ATPO
upośledzać zmianę T4 w T3
sama choroba Hashimoto powoduje niedobory witaminy D – niedobory związane z dysfunkcją tarczycy
niedobór witaminy D może ograniczać efektywność leczenia

Witamina D a lewotyroksyna – czy to ma znaczenie?

W tej kwestii jedną z ważniejszych informacji przekazali Krysiaka i in. Stwierdzili oni, że podawanie witaminy D powodowało spadek miana przeciwciał przeciwko tarczycy, szczególnie TPOAb u pacjentek leczonych już lewotyroksyną. Na tej podstawie wyciągnięto wnioski, że witamina D może nasilać działanie lewotyroksyny. CO po za faktem, że daje super nadzieję na ogólna poprawę to jest również jednoznaczną informacją o braku przeciwwskazań do stosowania tych dwóch związków na raz.

Zatem pytając czy pacjenci z chorobą Hashimoto muszą suplementować witaminę D3 – odpowiedź wydaje się być oczywista.

Tak – ale najpierw zgodnie z zaleceniami warto oznaczyć jej poziom i dobrać dawkę indywidualnie.

Jak dokładnie dobrać dawkę?

Według Zasad suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r. choroby autoimmunizacyjne w tym: kolagenozy, reumatoidalne zapalenie stawów, autoimmunizacyjne choroby skóry, cukrzyca typu 1 czy choroba Hashimoto są wskazaniem do oznaczenia 25(OH)D w surowicy. Dlaczego to takie ważne? Dlatego że sprawdzenie poziomu witaminy D pozwoli na indywidualne dobranie dawki tak aby zgodnie z wytycznymi utrzymać stężenie optymalne w granicach >30–50 ng/ml.

Pozostaje jeszcze pytanie jaki preparat wybrać?

Tutaj odsyłam Was do absolutnego guru tematu czyli Pan Tabletka i jego wpis jak wybrać witaminę D. No i niespodzianka na sam koniec – czyli prezent od ALAB Laboratoria.

20% zniżki na oznaczenie witaminy D na hasło: DOKTORHASHI

Czas jesienny to dobry moment żeby sprawdzić zgromadzone zapasy witaminy D i dobrać właściwą suplementację. Także bierzcie i korzystajcie!! Ściskam, Doktor Hashi

Źródła: