MENU
 
Wszystkie kategorie IO Tarczyca PCOS Poporodowe Zapalenie Tarczycy Lifestyle

Tabletki o przedłużonym uwalnianiu – czyli dlaczego zażywam tylko jedną tabletkę?

Dość często zmierzam się z pytaniem: dlaczego ja biorę tylko jedną tabletkę a moja koleżanka ma to samo i zażywa aż trzy? Wciąż niestety pokutuje podejście więcej znaczy lepiej.

Odpowiedź na pytanie wydaje się być prosta. Nie mniej, aby ostatecznie zmierzyć się z tematem postanowiłam napisać ten post. Należy zacząć od tego, że nie ma jednej uniwersalnej zasady. Lekarz prowadzący na podstawie badań ustala indywidualny schemat leczenia, dostosowany do pacjenta. Nie ma też jednego uniwersalnego leku czy ilości tabletek. I to bardzo dobrze.

Tak naprawdę jest wiele czynników które będą wpływały na efektywność terapii m.in. stan pacjenta, choroby współtowarzyszące, sumienność w stosowaniu leku ale też cechy osobnicze. Stąd też nie należy porównywać dwóch terapii osób chorych na tą samą chorobę. Z pytaniem o jedną vs. kilka tabletek (a pytanie to oczywiście pojawia się najczęściej w kontekście stosowania metforminy) wiąże się również inny aspekt. Leków o modyfikowanym uwalnianiu. W przypadku metforminy są to preparaty oznaczone XR lub SR.

Co to są leki o modyfikowanym uwalnianiu?

Według Europejskiej Agencji do Spraw Rozwoju Leków (EMEA – The European Agency for the Evaluation of Medicinal Product) oraz Amerykańskiej Agencji do Spraw Rejestracji Leków (FDA – Food and Drug Administration) jest to postać leku, w której szybkość, profil lub miejsce uwalniania substancji aktywnej jest inna w porównaniu do tradycyjnej formy podawanej tą samą drogą [1].

Znaczy to że substancja czynna będzie uwalniana przez dłuższy czas aby:
Otrzymać przedłużone działanie terapeutyczne leku
Zmniejszyć częstotliwość jego przyjmowania (mówiąc wprost zmniejszyć ilość przyjmowanych tabletek w ciągu doby) [2]

W przypadku preparatów z metforminą są to tabletki o przedłużonym uwalnianiu tzn. że metformina będzie uwalniana z tabletki w sposób ciągły przez dłuższy czas, a szybkość uwalniania będzie spadać wraz z upływem czasu [2].

Jaki jest cel stosowania leków o modyfikowanym uwalnianiu ?

Jak już wspomniałam wcześniej zmniejszenie ilości zażywanych w ciągu doby tabletek
Zmniejszenie wahań stężeń leku we krwii
Ograniczenie działań niepożądanych.

Dla kogo taka forma?

O tym decyduje zawsze Lekarz – to on dobiera adekwatną formę i dawkę leku.

Do meritum

Odpowiednie ukształtowanie tabletki pozwala na uwalnianie leku w czasie a tym samym wystarczające jest wówczas zażywanie jednej tabletki na dobę (najczęściej do kolacji). Rozwiązanie takie wydaje się być dobre m.in. kiedy pacjenci mają problem z regularnym, rzetelnym stosowaniem leków, ale nie tylko. Jednak decyzję jaki lek, w jakiej formie i dawce pozostawmy Lekarzowi. A podsumowując: więcej wcale nie znaczy lepiej (a mniej gorzej) – a już na pewno nie w przypadku leków.

Doktor Hashi

Źródła: