MENU
 
Wszystkie kategorie IO Tarczyca PCOS Poporodowe Zapalenie Tarczycy Lifestyle

Selen a choroba Hashimoto

O selenie mówi się co raz więcej – zwłaszcza w kontekście chorób tarczycy.

W mitologii greckiej przypisywano jej wpływ na stan zdrowia i życie seksualne [3]. To zgadzałoby się zdecydowanie z właściwościami selenu.

FUNKCJE SELENU

Tworzy selenobiałka (łącząc się z aminokwasami), m.in. białka enzymatyczne biorące udział w kluczowych szlakach biochemicznych. Białka enzymatyczne zawierające selen – nazywamy selenoenzymami. Do tej pory zidentyfikowano ich ponad 25 J [4]

Tak naprawdę w tym punkcie mieści się ogromnie dużo funkcji selenu. Dlaczego?
Selen buduje centrum katalityczne – to znaczy że umożliwia właściwe działanie takim enzymom jak: peroksydaza glutationowa, selenoproteina P czy reduktaza tioredoksyna.
Zwłaszcza peroksydaza glutationowa zapobiega tworzeniu nadtlenku wodoru, peroskydacji fosfolipidów błon komórkowych i uszkodzeniu leukocytów przez wolne rodniki.

Reasumując chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.

Tym samym działa ANTYOKSYDACYJNIE [3,4].
Odgrywa rolę w spermatogenezie – zapewniając właściwe funkcjonowanie plemników [4,5]
Niedobór selenu powoduje zaburzenia funkcji limfocytów i produkcji przeciwciał [14]
Umożliwia eliminację z organizmu metali ciężki takich jak: kadm, ołów, rtęć (dzięki tworzeniu kompleksów)[12]
Ogranicza produkcję prozapalnych prostaglandyn i leukotrienów – tym samym zmniejsza stan zapalny [3,13]
Jeden z enzymów który tworzy selen hamuje odkładanie cholesterolu w w śródbłonki naczyń – zapobiegając miażdżycy [15]

SELEN – A PRACA TARCZYCY

Z powodu niedoborów selenu, praca tarczycy może być zakłócona na wielu etapach:
Zmniejszonej aktywności enzymów uczestniczących w syntezie hormonów tarczycy – selen buduje dejodynazę tyroninową która umożliwia aktywację i przekształcanie hormonów tarczycy[3].
Zaburzenie procesów immunologicznych
Bezpośrednim uszkodzeniu komórek gruczołu – w przypadku niedoborów selenu, aktywność selenoenzymów antyoksydacyjnych spada a komórki tarczycy narażone na uszkodzenie, martwice a prawdopodobnie tez proces mutagenezy (rozwój nowotworu) [3].
W przypadku pacjentów z chorobą Hashimoto i niedoczynnością tarczycy w przypadku niedoboru selenu występuję znacznie większe stężenie białek C-reaktywnych (CRP) [18]
niedobór selenu zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (czyli chorobę Hashimoto), niedoczynność tarczycy czy wolę obojętne [4,7,8]

SELEN A LEWOTYROKSYNA

W 2018 roku opublikowano badanie porównujące wpływ terapii Lewotyroksyna (Lewotyroksyne zawierają leki Euthyrox/Letrox) plus selen (L+S) i samej Lewotyrosyny (L). Celem tego badania (które obejmowało 70 pacjentów ze zdiagnozowana chorobą Hashimoto) było określenie wpływu tych terapii na poziom anty – TPO (przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie). Ważnym aspektem jest też fakt, że 37,1% pacjentów z grupy L+S i 34,3% z grupy L miało niedobór selenu. W celu weryfikacji oznaczono: poziom selenu, poziom hormonów tarczycy, anty-TPO po 3 miesiącach kuracji.

Wnioski:.
W grupie przyjmującej selen zaobserwowano spadek poziom anty-TPO i anty – TG.
2,9% pacjentów poddających się kuracji L+S i 25,7% przyjmujących samą Lewotyroksynę (L) wykazywało niedobory selenu po zakończeniu doświadczenia.
Poziom FT3 i FT4 był na tym samy poziomie w obu grupach [21]

SELEN OBJAWY NIEDOBORU

Najczęściej w przypadku niedoborów selenu wymienia się:
zaćmę
spadek odporności
zapalenie mięśni
osłabienie płodności u mężczyzn
plamy starcze
nowotwory [3]

SELEN – PRZEDAWKOWANIE

Co raz więcej autorów poddaje pod wątpliwość profilaktyczna suplementacje selenu – zwracając uwagę na konieczność wcześniejszego oznaczenia poziomu tego pierwiastka. Objawy przedawkowania selenu mogą pojawić się gdy źle dobrano dawkę selenu lub stosuje się mimo braku niedoborów. Do pierwszych objawów nadmiaru selenu należą najczęściej: czosnkowy zapach z ust, wypadanie włosów, łysienie, biegunka, przebarwienia paznokci. Przy zbędnej, długotrwałej suplementacji można doprowadzić do: anemii, cukrzycy, marskości wątroby, obrzęku płuc, a w bardzo ciężkich przypadkach do zgonu. Dlatego naprawdę warto wcześniej zbadać jego poziom J

SELEN SUPLEMENTACJA

W Polsce nie ma wytycznych co do suplementacji selenu u osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Jak już wspomniałam wcześniej co raz częściej poddaje się pod wątpliwość profilaktyczną suplementacje selenem – kładąc tym samym nacisk na wcześniejsze oznaczenie jego poziomu. Jeśli pojawi się u Was konieczność suplementacji, a nie wiecie jaki preparat wybrać polecam wpis – razem z Panem Tabletką opisaliśmy czym się kierować żeby wybrać ten najlepszy.

Doktor Hashi

Źródła: