MENU
 
Wszystkie kategorie IO Tarczyca PCOS Poporodowe Zapalenie Tarczycy Lifestyle

Melatonina a endometrioza - czy to ma sens?

Melatonina a endometrioza - czy to ma sens?Być może temat troche off topic ale w moim odczuciu ważny i potrzebny ze względu na rosnącą w zastraszającym tempie ilość kobiet jakich dotyczy problem endometriozy. 

Tym ciekawsza w i ważniejsza wydaje się być suplementacja melatoniny - hormonu który do tej pory łaczony był tylko z leczeniem bezsenności - w endometriozie. Czy to ma sens? Dlaczego działa i jaki jest kierunek suplementacji o tym w dzisiejszym wpisie!


Endometrioza – udręka milionów kobiet


Endometrioza jest przewlekłą, estrogenozależną zapalną chorobą ginekologiczną. Aktualnie szacuje się że dotyka nawet 5-10% kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się rozwojem endometrium poza jamą macicy, głównie w otrzewnej miednicy, jajnikach i przegrodzie odbytniczo-pochwowej. 

Niewątpliwe jest to choroba, której nie widać a która naprawdę znacząco może uprzykrzyć życie. 

Rozwój endometriozy powoduje liczne problemy zdrowotne i istotnie wpływa na jej komfort życia. Często pojawiającymi się objawami są intensywny i uporczywy ból w podbrzuszu i miednicy, nudności i ból przy owulacji,  czy np. nieregularne, bolesne, długotrwałe i obfite miesiączki. 
Kobieta odczuwać może również ból podczas oddawania moczu lub w trakcie współżycia. 
Wystąpić mogą również wzdęcia, zaparcia, a także trudności z zajściem w ciąże. 

Wszystkie pojawiające się objawy są mało charakterystyczne, dlatego też utrudnione i skomplikowane jest rozpoznanie endometriozy, a sam guru diagnostyki endometriozy dr Janowiec (którego gorąco polecam obserwować jeśli problem dotyczy też Was) wielokrotnie podkreślał że "taka Twoja uroda" to nie diagnoza i zawsze warto szukać i diagnozować dolegliwości!
  

Melatonina – o czym już wiemy?


O melatoninie zapewne już słyszeliście. To dobrze znany naturalny hormon syntetyzowany i uwalniany w nocy przez szyszynkę. 

Pełni funkcję regulatora rytmu dobowego - nie bez powodu nazywana jest hormonem snu. Wytwarzana jest na zasadzie autoregulacji co to znaczy? To znaczy że system regulujący wydzielanie melatoniny zależny jest od  jest cyklu światło-ciemność. Wydzielanie jej następuje w nocy a maksymalnym jej stężeniem pojawia się około godziny 3-4 rano, podczas gdy poziomy dzienne są niewykrywalne lub niskie u wypoczętych osób (ciekawe czy takie jeszcze istnieją). 

Jednak hormon ten wykazuje również inne – istotne – działania. Melatonina jest zdolna do bezpośredniego wychwytywania rodników, a także aktywuje enzymy antyoksydacyjne, dzięki czemu odgrywa ważną rolę w przewlekłych stanach zapalnych, nowotworach, chorobach serca i retinopatii cukrzycowej [9]. 

Ale… to nie wszystko! 


Melatonina – nowa możliwość w endometriozie?


Melatonina wytwarzana jest także przez wiele tkanek pozaszyszynkowych (czyli spoza jej głównego miejsca produkcji). Jako cząsteczka o bardzo szerokim działaniu może wpływać również na żeńskie narządy rozrodcze, co pozwala na regulację fizjologicznych i patologicznych zachowań organizmu.  

Badania wykazały, że melatonina wywołuje korzystny wpływ  w leczeniu endometriozy – prowadzi do zmniejszenia objętości i masy zmian endometrialnych. 


Jak to się dzieje? 


Otóż pacjentka chorująca na endometriozę wykazuje podwyższony poziom reaktywnych form tlenu, które prowadzić mogą do uszkodzenia komórek i wielu niebezpiecznych działań jak np. ogólnoustrojowej reakcji zapalnej lub niepłodności. 

Z racji tego, że melatonina pełni funkcję „wymiatacza” wolnych rodników i stymulatora enzymów antyoksydacyjnych, może być wykorzystywana jako środek zapobiegający wystąpieniu endometriozy. 

Inne badania nad melatoniną wykazały, że antagonizuje ona prowadzony przez estrogeny rozrost ektopowych tkanek endometrium poprzez oddziaływanie na swoiste receptory w nich obecne. Więc mechanizm ten również przyczynia się do ograniczania procesu rozwoju endometriozy. 

Zdecydowanie rośnie świadomość i wiedza na temat endometriozy, a przeprowadzane na szeroką skalę badania nad mechanizmem działania melatoniny dają jej poparcie na stosowanie jej jako suplementacji uzupełniającej w leczeniu endometriozy. 


Odpowiadając na pytanie czy suplementacja melatoniny w endometriozie ma sens?


Jak najbardziej!


Potwierdzają to licznie opublikowane badania!

Wynika to głównie z jej działania antyoksydacyjnego ale może również z mechanizmu ograniczającego rozwój choroby poprzez wpływ na wybrane receptory. 

Dajcie znac czy temat był ciekawy i chcecie jeszcze poczytać o suplementacji w endometriozie!

Magda


Bibliografia
[1] A A Mosher, M W Tsoulis, J Lim, C Tan, S K Agarwal, N A Leyland, W G Foster, Melatonin activity and receptor expression in endometrial tissue and endometriosis, Human Reproduction; 34, 7; 1215–1224. 2019. 
[2] Burney RO, Giudice LC. Pathogenesis and pathophysiology of endometriosis. Fertil Steril, 98(3): 511-9. 2012.
[3] Li, Y.; Hung, S.-W.; Zhang, R.; Man, G.C.-W.; Zhang, T.; Chung, J.P.-W.; Fang, L.; Wang, C.-C. Melatonin in Endometriosis: Mechanistic Understanding and Clinical Insight. Nutrients, 14, 4087. 2022.
[4] Madjid TH, Ardiansyah DF, Permadi W, Hernowo B. Expression of matrix metalloproteinase-9 and tissue inhibitor of metalloproteinase-1 in endometriosis menstrual blood. Diagnostics; 10(6): 364. 2020.
[5] Hung, S. W., Zhang, R., Tan, Z., Chung, J. P. W., Zhang, T., & Wang, C. C. Pharmaceuticals targeting signaling pathways of endometriosis as potential new medical treatment: A review. Medicinal research reviews, 41(4), 2489–2564. 2021.
[6] Plišić, Emanuela. „Endometrioza”. Praca dyplomowa, Uniwersytet w Zagrzebiu, Wydział Nauk, 2022.
[7] Waśniowska, A., Prażmowska, B., & Mierzwa, A. (n.d.). Opieka nad pacjentką z endometriozą.
[8] Claustrat B., Leston J., Melatonin: Physiological effects in humans., Neurochirurgie, 61:2-3; 77-84. 2015. 
[9] Madjid TH, Ardiansyah DF, Permadi W, Hernowo B. Ekspresja metaloproteinazy macierzy-9 i tkankowego inhibitora metaloproteinazy-1 w krwi menstruacyjnej endometriozy., Diagnostyka; 10 ( 6 ): 364. 2020.