MENU
 
Wszystkie kategorie IO Tarczyca PCOS Poporodowe Zapalenie Tarczycy Lifestyle

Inhibitory pompy protonowej a lewotyroksyna

IPP, a lewotyroksyna

Lewotyroksyna i inhibitory pompy protonowej to najczęściej przepisywane leki. Czy wiemy jak jest prawidłowo przyjmować? Jaki odstęp zachować pomiędzy dwoma preparatami? 
A może IPP nie wpływają na wchłanianie lewotyroksyny i możemy przyjmować je równocześnie? 

Przeanalizujmy ten „problem”.

O tym już wiesz – małe przypomnienie

Myślę, że o inhibitorach pompy protonowej każdy z nas słyszał. Są to najpopularniejsze leki, które pacjent stosuje w leczeniu choroby wrzodowej, refluksu, czy też w zwalczaniu zakażenia Helicobacter pylori. Wydaje mi się również, że zdecydowana większość z nas miała je okazję przyjmować przynajmniej raz w życiu. 

Leki z tej grupy są prolekami, to znaczy, że ulegają aktywacji dopiero po przedostaniu się z krążenia ogólnego do komórek okładzinowych żołądka. 

Co dalej? 

Forma czynna leku wiąże się z elementem pompy protonowej, a to powoduje zahamowanie wytwarzania kwasu solnego. Warto pamiętać, że przyjmowanie leków z tej grupy może maskować objawy różnych chorób (w tym nowotworowej!). Pacjent powinien regularnie wykonywać badania kontrolne, a w sytuacji odczuwania jakichkolwiek niepokojących dolegliwości niezwłocznie udać się do lekarza. Inhibitory pompy protonowej silnie i długotrwale hamują wydzielanie kwasu solnego, dlatego ich przyjmowanie może istotnie wpływać na zależne od pH wchłanianie leków – w tym naszej „wrażliwej” lewotyroksyny. 

To właśnie na tej interakcji skupia się ten wpis.


Jak już doskonale wiemy – lewotyroksyna jest to lewoskrętny analog tyroksyny, będący hormonem tarczycy, stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy. Wiadomo również, że ze względu na jej wyjątkowo dużą "czułość"  na zakłócenia wynikające z nieprawidłowego stosowania półgodzinna przerwa pomiędzy lekiem i posiłkiem może być niewystarczająca. Optymalna wydaje się być chociaż godzinna przerwa między zażyciem leku a posiłkiem. 

We wcześniejszych wpisach poznaliśmy również inne interakcje i przydatne rady, z czym nie łączyć naszych preparatów lewotyroksyny. Czas na IPP!

Co najpierw… IPP, czy Euthyrox/Letrox?

Leki z grupy inhibitorów pompy protonowej upośledzają wchłanianie lewotyroksyny. Dlaczego? Otóż, wchłania się ona w środowisku kwaśnym soku żołądkowego, a IPP hamują wytwarzanie kwasu solnego, co może ograniczać jej wchłanianie z przewodu pokarmowego.

W obecnych czasach, problemy z tarczycą miewa coraz więcej pacjentów, a leki z grupy IPP dostępne są również bez recepty, przez co bywają często nadużywane… Do tej pory przeprowadzono liczne badania skupiające się właśnie na tej interakcji, jednak aby poznać dokładną rolę IPP w zakłócaniu wchłaniania lewotyroksyny potrzebne są kolejne, dobrze zaprojektowane badania, które opierać się będą na odpowiednio długim czasie obserwacji pacjenta. Lecz właśnie dzięki tym badaniom wiemy dziś, że stosowanie lewotyroksyny równocześnie z lewotyroksyną znacznie upośledza jej wchłanianie.

Jak sobie poradzić? 

Przede wszystkim nie powinno się obu tych leków stosować jednocześnie - dzięki temu chociaż w pewnym stopniu pozwoli Ci to zmniejszyć ryzyko interakcji. Staraj się zachowywać odstęp czasu lub, jak wyżej wspomniano, praktykować przyjmowanie lewotyroksyny po ostatnim posiłku, wtedy IPP pacjent może zastosować rano. Co ważne - wykonuj regularnie kontrolę stężenia TSH, na którego podstawie lekarz może dostosować Ci dawkę lewotyroksyny.

Bibliografia:
[1] Stadnicki A., Kowalska-Pawełek A., Wskazania i bezpieczeństwo stosowania inhibitorów pompy protonowej., Anestezjologia i Ratownictwo 2009; 3: 67-72.
[2] Rydzewska G., Inhibitory pompy protonowej – czy są między nimi różnice?, eGastroenterologia News 2/2014. 
[3] Charakterystyka produktu leczniczego IPP 40 – dostęp w dniu 07.05.2023 r. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18225/characteristic
[4] Bach-Huynh T.G., Nayak B., Loh J. i wsp.: Timing of Levothyroxine Administration Affects Serum Thyrotropin Concentration. J Clin Endocrinol Metab 2009; 94: 3905–3912. 15.
[5] Bolk N, Visser T.J., Nijman J. I wsp.: Effects of Evening vs Morning Levothyroxine Intake A Randomized Double-blind Crossover Trial. Arch Intern Med. 2010;170(22):1996-2003.
[6] Olejniczak – Rabinek M.: Czynniki wpływające na dostępność biologiczną lewotyroksyny. Farmacja wpsółczesna, 2016, 9, 194-201.
[7] Waszczuk E., Ciupek M., Paradowski L., Zaburzenia wchłaniania jelitowego przyczyną niepowodzenia terapii substytucyjnej w niedoczynności tarczycy., Gastroenterologia Polska 2009, 16 (5): 395-398.
[8] Guzman-Prado, Y., Vita, R., & Samson, O. (2021). Concomitant Use of Levothyroxine and Proton Pump Inhibitors in Patients with Primary Hypothyroidism: a Systematic Review. Journal of general internal medicine, 36(6), 1726–1733.