MENU
 
Wszystkie kategorie IO Tarczyca PCOS Poporodowe Zapalenie Tarczycy Lifestyle

Idą zmiany!

Od 2 września Euthyrox N będzie dostępny w zmienionym składzie i opakowaniu!

Zmiana składu:

Zmiana składu leku dotyczy substancji pomocniczych a nie substancji czynnej (czyli lewotyroksyny).

W materiałach informacyjnych udostępnionych przez producenta leku firmę Merck możemy przeczytać, że:
zmiana substancji pomocniczych mająca na celu zapewnienie, że zawartość substancji czynnej, czyli lewotyroksyny przez cały okres ważności produktu jest bardziej stała;
usunięcie laktozy, czyli substancji pomocniczej o znanym działaniu u pacjentów z nietolerancją laktozy

Dla przypomnienia, dotychczasowy skład leku:
Lewotyroksyna sodowa, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
W nowym leku laktozę zastąpiono mannitolem oraz dodano kwas cytrynowy.

Co z tą laktozą?

W 2017 roku Sklein i in. opublikował bardzo kompleksową pracę na temat produktów i substancji pokarmowych ograniczających wchłanianie lewotyroksyny (czyli substancji czynnej m.in. Euthyroxu). Na podstawie przeanalizowanych publikacji wyciągnął wioski, że nawet pacjenci z nietolerancją laktozy, bezobjawowo tolerują do 400 mg laktozy czyli znacznie więcej niż w jednej tabletce. Praktyka mówi jednak, że to kwestia dość indywidualna – a pacjenci bardzo często proszę o lek bez laktozy w składzie.

Czy wpłynie to na sposób przyjmowania leku?

Z najważniejszych spraw: dawkę oraz dawkowanie zawsze ustala lekarza i do niego trzeba się stosować. W tym przypadku zmiana substancji pomocniczych nie wymaga żadnych zmian w sposobie przyjmowania leku.

ALE

Konieczna jest obserwacja – która w przypadku niepokojących objawów powinna skłonić do kontroli hormonów tarczycy. Tak naprawdę sprawa jest bardzo indywidualna i trzeba zachować czujność ???? w przypadku jakichkolwiek niepokojących nas objawów należy skonsultować się ze swoim Lekarzem. Ważną informacją jest również to, że NIE należy zażywać „starego” i „nowego” leku naprzemiennie. Po skończeniu leku o „starym” składzie, rozpoczynamy zażywanie leku o „nowym” składzie i przy nim już zostajemy. Sposób stosowania zostaje bez zmiany – nadal zażywamy na czczo. Tabletki można również nadal dzielić.

Zmiana opakowania

Również opakowania zmieniają szatę graficzną. Oprócz tego z boku opakowania pojawi się kod QR (ang. Quick Response) umożliwiający dostęp do strony internetowej gdzie można znaleźć ulotkę leku i materiały informacyjne.

Pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możecie zapytać Lekarza lub Farmaceutę. Doktor Hashi

Źródła: