Od 2 września Euthyrox N będzie dostępny w zmienionym składzie i opakowaniu!
ZMIANA SKŁADU:
Zmiana składu leku dotyczy substancji pomocniczych a nie substancji czynnej (czyli lewotyroksyny).
W materiałach informacyjnych udostępnionych przez producenta leku firmę Merck możemy przeczytać, że:
- zmiana substancji pomocniczych mająca na celu zapewnienie, że zawartość substancji czynnej, czyli lewotyroksyny przez cały okres ważności produktu jest bardziej stała;
- usunięcie laktozy, czyli substancji pomocniczej o znanym działaniu u pacjentów z nietolerancją laktozy
Dla przypomnienia, dotychczasowy skład leku:
Lewotyroksyna sodowa, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
W nowym leku laktozę zastąpiono mannitolem oraz dodano kwas cytrynowy.
Co z tą laktozą?
W 2017 roku Sklein i in. opublikował bardzo kompleksową pracę na temat produktów i substancji pokarmowych ograniczających wchłanianie lewotyroksyny (czyli substancji czynnej m.in. Euthyroxu).
Na podstawie przeanalizowanych publikacji wyciągnął wioski, że nawet pacjenci z nietolerancją laktozy, bezobjawowo tolerują do 400 mg laktozy czyli znacznie więcej niż w jednej tabletce.
Praktyka mówi jednak, że to kwestia dość indywidualna – a pacjenci bardzo często proszę o lek bez laktozy w składzie.
Czy wpłynie to na sposób przyjmowania leku?
Z najważniejszych spraw: dawkę oraz dawkowanie zawsze ustala lekarza i do niego trzeba się stosować. W tym przypadku zmiana substancji pomocniczych nie wymaga żadnych zmian w sposobie przyjmowania leku.
ALE
Konieczna jest obserwacja – która w przypadku niepokojących objawów powinna skłonić do kontroli hormonów tarczycy.
Tak naprawdę sprawa jest bardzo indywidualna i trzeba zachować czujność 😉 w przypadku jakichkolwiek niepokojących nas objawów należy skonsultować się ze swoim Lekarzem.
Ważną informacją jest również to, że NIE należy zażywać „starego” i „nowego” leku naprzemiennie. Po skończeniu leku o „starym” składzie, rozpoczynamy zażywanie leku o „nowym” składzie i przy nim już zostajemy.
Sposób stosowania zostaje bez zmiany – nadal zażywamy na czczo. Tabletki można również nadal dzielić.
Zmiana opakowania
Również opakowania zmieniają szatę graficzną. Oprócz tego z boku opakowania pojawi się kod QR (ang. Quick Response) umożliwiający dostęp do strony internetowej gdzie można znaleźć ulotkę leku i materiały informacyjne.
Pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możecie zapytać Lekarza lub Farmaceutę 😊
Źródła:
- Skelin, M., Lucijanić, T., Amidžić Klarić, D., Rešić, A., Bakula, M., Liberati-Čizmek, A.-M., … Rahelić, D. (2017). Factors Affecting Gastrointestinal Absorption of Levothyroxine: A Review. Clinical Therapeutics, 39(2), 378–403.
- https://www.euthyrox-instructions.com/en/poland.html – wszystkie informację dotyczące zmiany składu i opakowania pochodzą z oficjalnej strony (i komunikatów) producenta leku – skąd też pochodzi wykorzystane (za zgodą) zdjęcie.
zamienił stryjek siekierkę na kijek 🙁