Aplikacja Asystent Cukrzyca.pl

Miałam ostatnio okazję testować nową dla mnie aplikację – Asystenta Cukrzyca.pl (swoją drogą warto zaglądnąć na cukrzyca.pl).

Muszę przyznać, że jeśli chodzi o wszelkie nowinki techniczno-informatyczne, to nie jestem w tym zbyt mocna i preferuję raczej tradycyjne źródła informacji, ale tu – od razu psując niespodziankę – jestem niesamowicie POZYTYWNIE zaskoczona.

Dlaczego?

Z dla mnie ważnych cech aplikacji:

 • kompleksowość działania – można zapytać właściwie o wszystko w temacie cukrzycy, począwszy od diety (co jest też super fajną sprawą dla pacjentów z insulinoopornością),  mam tu na myśli sprawdzanie takich rzeczy jak:
  • indeks glikemiczny
  • ładunek glikemiczny
  • wymienniki
 • zróżnicowany poziom – według mnie aplikacja może pomóc zarówno pacjentom którzy dopiero zaczynają, ale też tym na dalszych etapach, którzy wiedzą, jak sobie radzić, ale szukają szczegółowych informacji
 • jest aplikacją głosową – dla nas to duże ułatwienie, ale trzeba też pamiętać, że dla wielu pacjentów to jedyna możliwość korzystania
 • nie ma żadnych dodatkowych bajerów, rzeczy, które odciągałyby uwagę – co mnie pozwala lepiej się skupić na sprecyzowaniu pytania i analizie odpowiedzi
 • to co było dla mnie dużym zaskoczeniem, to że wszystko odbywa się w formie rozmowy. Całość dyskusji wychodzi dość naturalnie, a przecież rozmawiam z aplikacją.
 • no nie da się też ukryć że, cały ten – przeze mnie nazwany – Robot jest bardzo sympatyczny i kulturalny, nadal nie dowierzam, że nastały czasy, kiedy można sobie ot tak z nim porozmawiać
 • w punkt jest też opcja „zmotywuj mnie” – hasła na pewno poprawiają humor 😉

Jedyną wadą, a może raczej problematycznym dla mnie aspektem, była sama instalacja. Nie dlatego, że jest to skomplikowany proces, tylko właściwie nie mogłam uwierzyć, że jest tak prosty (stąd zainstalowałam go, a raczej próbowałam z 3 razy :/ ).

A co z Insulinoopornymi?

Jak już wspomniałam wcześniej aplikacja może się również dobrze sprawdzić u Insulinoopornych. Nie chodzi nawet o możliwość sprawdzenia  HOMA-IR czy QUICKI, ale doraźnej pomocy w przypadku wątpliwości co do diety z niskim indeksem glikemicznym.

A co z bezpieczeństwem?

To też sprawdziłam – pytając Asystenta, ile jednostek insuliny mam sobie wstrzyknąć. W odpowiedzi uzyskałam bardzo konkretną odpowiedź, dlaczego nie może udzielić mi takich informacji.

Czy to wystarczy? Pewne jest, że w przypadku wszystkich aplikacji czy narzędzi informatycznych zawsze należy zachować margines bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.

Mój pomysł na innowacje😉

Czyli nie byłabym sobą gdybym czegoś nie dodała 😉 z moich własnych zawodowych obserwacji – z pracy z pacjentem na co dzień wiem, że pacjenci często wiedzą o co chcą zapytać, ale nie umieją tego sprecyzować, czy właściwe nazwać. Może kiedyś dodanie zakładek czy kategorii ułatwiłoby zadanie właściwego pytania.

Podsumowania

Asystent Cukrzyca.pl jest dobrze przygotowaną merytorycznie i na pewno pomocną aplikacją, która umożliwia otrzymanie informacji na nurtujące pytanie natychmiast. Oferuje nam kompleksową wiedzę w temacie cukrzycy. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że nigdy żadna aplikacja nie zastąpi wizyty lekarskiej – może jednak pomóc oswoić chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *